Home        Istoric       Cladirea Ateneului       Organizare       Orchestra simfonică       Formaţii de cameră       Corul       Program

VALENTIN GHEORGHIU

Īn conştiinţa publicului, Valentin Gheorghiu este pianistul exemplar. Cariera sa, īncepută strălucit la 15 ani, sub bagheta lui George Georgescu, īntrezărită de Emanoil Ciomac, s-a īmplinit cu timpul, ajungānd la desăvārşita consacrare. Gălăţean prin naştere (īn aceeaşi zi ca Bach, 21 martie!), bucureştean prin devenire, universal prin vocaţie, Valentin Gheorghiu a urmat studii temeinice la Academia Regală de Muzică, fiind discipolul lui Mihail Jora (teorie-solfegiu, armonie, contrapunct, fugă, compoziţie), al Constanţei Erbiceanu (pian), al lui Mihail Andricu (muzică de cameră) şi Constantin Brăiloiu (istoria muzicii). Talentatul şi apreciatul tānăr a fost īndemnat şi sprijinit să meargă la Paris, unde, la Conservatorul Naţional Superior de Muzică a urmat pianul (cu Lazare Lévy), teoria şi solfegiul (cu Marcelle Mayer) şi armonia (cu Noėl Gallon). Toate acestea s-au petrecut īntre 1934 şi 1947 (1937 - 1939 la Paris). De foarte tānăr, Valentin Gheorghiu a devenit solist al Filarmonicii (1950), a īntreprins turnee de răsunet, īn repetate rānduri, īn toate ţările europene cu tradiţie muzicală, dar şi īn Israel, īn Statele Unite şi Canada. Prestigiul său i-a adus invitarea īn juriile unor diverse concursuri internaţionale. Interpretul īn concerte şi recitaluri a fost dublat de partenerul desăvārşit īn formaţii camerale (Trio Bucureşti, īmpreună cu fratele său, violonistul şi pedagogul Ştefan Gheorghiu şi violoncelistul Radu Aldulescu, a făcut epocă). Au urmat īnregistrările radiofonice, discografice şi de televiziune. Recunoaşterea meritelor sale s-a concretizat īn distincţii importante, īntre care şi unele de compoziţie, īncepānd cu Menţiunea I Enescu (1946, pentru Sonata pentru pian) ş.a. Am intrat, astfel, īn domeniul componistic, care a fost consacrat prin Premiul „George Enescu“ al Academiei Romāne, pentru Concertul pentru pian. Valentin Gheorghiu a mai dat la iveală 2 simfonii (din păcate şi spre pierderea publicului foarte rar cāntate), o suită orchestrală, un cvartet de coarde, un trio cu pian, o sonată pentru violoncel şi pian, lieduri etc. Activitatea interpretativă - intensă, solicitantă, epuizantă chiar - i-a răpit din timpul şi energia care ar fi putut fi consacrate creaţiei. Valentin Gheorghiu, muzicianul polivalent, reprezintă spiritualitatea romānească de peste o jumătate de secol cu cinste ireproşabilă şi la cote impresionante. Ca pianist şi - nu īn ultimul rānd - compozitor.

Invitati de onoare

Extrase presa-